Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Ιούνιος,
2019
17 Ιούνιος 2019
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
26 27 28 29 30 31 1 Saturday, 1 Jun 2019
2 Sunday, 2 Jun 2019 3 Monday, 3 Jun 2019 4 Tuesday, 4 Jun 2019 5 Wednesday, 5 Jun 2019 6 Thursday, 6 Jun 2019 7 Friday, 7 Jun 2019 8 Saturday, 8 Jun 2019
9 Sunday, 9 Jun 2019 10 Monday, 10 Jun 2019 11 Tuesday, 11 Jun 2019 12 Wednesday, 12 Jun 2019 13 Thursday, 13 Jun 2019 14 Friday, 14 Jun 2019 15 Saturday, 15 Jun 2019
16 Sunday, 16 Jun 2019 17 Monday, 17 Jun 2019 18 Tuesday, 18 Jun 2019 19 Wednesday, 19 Jun 2019 20 Thursday, 20 Jun 2019 21 Friday, 21 Jun 2019 22 Saturday, 22 Jun 2019
23 Sunday, 23 Jun 2019 24 Monday, 24 Jun 2019 25 Tuesday, 25 Jun 2019 26 Wednesday, 26 Jun 2019 27 Thursday, 27 Jun 2019 28 Friday, 28 Jun 2019 29 Saturday, 29 Jun 2019
30 Sunday, 30 Jun 2019 1 2 3 4 5 6

Οι συνεδριάσεις του ΔΣ της ΠΕΒ

Σεμινάρια που διοργανώνονται από την ΠΕΒ.

Συνέδρια τα οποία διοργανώνει η ΠΕΒ.

Διαλέξεις που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Ημερίδες που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Σεμινάρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Διαλέξεις που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Συνέδρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Ημερίδες που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

Θέσεις ερευνητών στο ΕΚΕΒΕ Φλέμινγκ

12 Ιουνίου 2019
Θέσεις ερευνητών στο ΕΚΕΒΕ Φλέμινγκ

The laboratory of V. Aidinis at BSRC Alexander Fleming is looking for pre-doctoral and post -doctoral research fellows, in the context of recently granted research projects focusing on Autotaxin and LPA signaling in chronic inflammatory disorders using animal models and pharmaceutical targeting. More info HERE

Θέσεις Εργασίας

Θέση QP & Regulatory Affairs Φαρμακευτικής εταιρίας στην ΑΘήνα

13 Ιουνίου 2019
Θέση QP & Regulatory Affairs Φαρμακευτικής εταιρίας στην ΑΘήνα

Φαρμακευτική εταιρία επιθυμεί να προσλάβει μόνιμα στέλεχος, ως QP (Ειδικευμένο Πρόσωπο κατά την έννοια του νόμου) & Regulatory Affairs Manager για την εισαγωγή φαρμάκων από τρίτες χώρες στην Αθήνα. Περιγραφή εργασίας του / της κατόχου της θέσης: Yποστηρικτικές ενέργειες που αφορούν τη διαχείριση τον συντονισμό και την επεξεργασία φακέλων για...

Επιμορφώσεις

IMTA-EFFECT: Integrated Multitrophic Aquaculture for EFFiciency and Co...

11 Ιουνίου 2019
IMTA-EFFECT: Integrated Multitrophic Aquaculture for EFFiciency and Conservation

Το Εργαστήριο Εφηρμοσμένης Υδροβιολογίας του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας, Βιοτεχνολογίας & Υδατοκαλλιεργειών του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ) διοργανώνουν ημερίδα στα πλαίσια των ERA-NETs, COFASP (www.cofasp.eu) του ερευνητικού έργου IMTA-EFFECT. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 12/6/2019 και ώρα 09:00 π.μ- 14:00 μ.μ, στo Αμφιθέατρο της...

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2