Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Σεπτέμβριος,
2020
26 Σεπτέμβριος 2020
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
30 31 1 Tuesday, 1 Sep 2020 2 Wednesday, 2 Sep 2020 3 Thursday, 3 Sep 2020 4 Friday, 4 Sep 2020 5 Saturday, 5 Sep 2020
6 Sunday, 6 Sep 2020 7 Monday, 7 Sep 2020 8 Tuesday, 8 Sep 2020 9 Wednesday, 9 Sep 2020 10 Thursday, 10 Sep 2020 11 Friday, 11 Sep 2020 12 Saturday, 12 Sep 2020
13 Sunday, 13 Sep 2020 14 Monday, 14 Sep 2020 15 Tuesday, 15 Sep 2020 16 Wednesday, 16 Sep 2020 17 Thursday, 17 Sep 2020 18 Friday, 18 Sep 2020 19 Saturday, 19 Sep 2020
20 Sunday, 20 Sep 2020 21 Monday, 21 Sep 2020 22 Tuesday, 22 Sep 2020 23 Wednesday, 23 Sep 2020 24 Thursday, 24 Sep 2020 25 Friday, 25 Sep 2020 26 Saturday, 26 Sep 2020
27 Sunday, 27 Sep 2020 28 Monday, 28 Sep 2020 29 Tuesday, 29 Sep 2020 30 Wednesday, 30 Sep 2020 1 2 3

Οι συνεδριάσεις του ΔΣ της ΠΕΒ

Σεμινάρια που διοργανώνονται από την ΠΕΒ.

Συνέδρια τα οποία διοργανώνει η ΠΕΒ.

Διαλέξεις που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Ημερίδες που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Σεμινάρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Διαλέξεις που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Συνέδρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Ημερίδες που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

ΠΜΣ " ΤΡΟΦΙΜΑ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ KAI ΜΙΚΡΟΒΙΩΜΑ" – ΔΠΘ

16 Σεπτεμβρίου 2020
ΠΜΣ " ΤΡΟΦΙΜΑ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ KAI ΜΙΚΡΟΒΙΩΜΑ" – ΔΠΘ

Το Τμήμα Ιατρικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης καλεί τους ενδιαφερομένους να υποβάλουν υποψηφιότητα για την παρακολούθηση του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) με τίτλο: “ Π.Μ.Σ. «ΤΡΟΦΙΜΑ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΩΜΑ (MSc Food, Nutrition αnd Microbiome)» του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης ” για το ακαδημαϊκό έτος...

Θέσεις Εργασίας

Θέση Βιοεπιστήμονα - InfrafrontierGR/Phenotypos του ΔΠΘ

17 Σεπτεμβρίου 2020
Θέση Βιοεπιστήμονα - InfrafrontierGR/Phenotypos του ΔΠΘ

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για μία θέση Ερευνητή Eιδικού σε θέματα Βιοεπιστημών που θα απασχοληθεί στην υποδομή InfrafrontierGR/Phenotypos του ΔΠΘ μέσω σύναψης σύμβασης μίσθωσης έργου ιδιωτικού δικαίου, πλήρους απασχόλησης. Περισσότερες πληροφορίες ΕΔΩ

Επιμορφώσεις

InfrafrontierGR/Phenotypos Call for Proposals for free-of-charge mouse...

06 Αυγούστου 2020
InfrafrontierGR/Phenotypos Call for Proposals for free-of-charge mouse phenotyping services

The InfrafrontierGR/Phenotypos Research infrastructure is pleased to announce a Call for Proposals for mouse phenotyping services, offered FREE of charge to four (4) selected research projects. The objective of this Call is to provide free access to state-of-the-art mouse phenotyping platforms to the Greek biomedical research community, including standardized and...

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2