Ημερολόγιο Δραστηριοτήτων της ΠΕΒ και Διαφόρων Φορέων

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

Μάρτιος,
2020
30 Μάρτιος 2020
Κυρ Δευ Τρί Τετ Πέμ Παρ Σάβ
1 Sunday, 1 Mar 2020 2 Monday, 2 Mar 2020 3 Tuesday, 3 Mar 2020 4 Wednesday, 4 Mar 2020 5 Thursday, 5 Mar 2020 6 Friday, 6 Mar 2020 7 Saturday, 7 Mar 2020
8 Sunday, 8 Mar 2020 9 Monday, 9 Mar 2020 10 Tuesday, 10 Mar 2020 11 Wednesday, 11 Mar 2020 12 Thursday, 12 Mar 2020 13 Friday, 13 Mar 2020 14 Saturday, 14 Mar 2020
15 Sunday, 15 Mar 2020 16 Monday, 16 Mar 2020 17 Tuesday, 17 Mar 2020 18 Wednesday, 18 Mar 2020 19 Thursday, 19 Mar 2020 20 Friday, 20 Mar 2020 21 Saturday, 21 Mar 2020
22 Sunday, 22 Mar 2020 23 Monday, 23 Mar 2020 24 Tuesday, 24 Mar 2020 25 Wednesday, 25 Mar 2020 26 Thursday, 26 Mar 2020 27 Friday, 27 Mar 2020 28 Saturday, 28 Mar 2020
29 Sunday, 29 Mar 2020 30 Monday, 30 Mar 2020 31 Tuesday, 31 Mar 2020 1 2 3 4

Οι συνεδριάσεις του ΔΣ της ΠΕΒ

Σεμινάρια που διοργανώνονται από την ΠΕΒ.

Συνέδρια τα οποία διοργανώνει η ΠΕΒ.

Διαλέξεις που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Ημερίδες που διοργανώνει η ΠΕΒ.

Δραστηριότητες της ΠΕΒ, ευρύτερου ή πιο γενικού ενδιαφέροντος.

Σεμινάρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Διαλέξεις που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Συνέδρια που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Ημερίδες που διοργανώνουν άλλοι φορείς.

Εμφάνιση εκδηλώσεων από όλες τις κατηγορίες


Θέσεις Εκπαίδευσης

Θέσεις Doc και Post-Doc - Biomic Team ΑΠΘ

26 Μαρτίου 2020
Θέσεις Doc και Post-Doc - Biomic Team ΑΠΘ

Η διεπιστημονική ομάδα Biomic_AUTh ζητεί ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΧΗΜΙΚΟΥΣ, ΧΗΜΙΚΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ, ΒΙΟΛΟΓΟΥΣ ή ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ (επιπέδου PhD ) α) Περιγραφή θέσεων: α1.Μετα-διδάκτορας με γνώση Αναλυτικής Χημείας με ειδίκευση στη χρωματογραφία (υγρή ή αέρια) κατά προτίμηση συζευγμένη με φασματομετρία μάζας. β) Αντικείμενο εργασίας: Ανάπτυξη και επικύρωση αναλυτικών μεθόδων UPLC-MS/MS, GC-MS/MS, HRMS-TOF-MS. Ανάλυση βιολογικών δειγμάτων...

Θέσεις Εργασίας

Θέση Βιολόγου – Αθήνα

27 Μαρτίου 2020
Θέση Βιολόγου – Αθήνα

ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΖΗΤΑ ΜΟΡΙΑΚΟ ΒΙΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ. ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΤΟ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. document.getElementById('cloak698682ad04ac0d6081a3a9db6a235ce2').innerHTML = ''; var prefix = 'ma' +...

Επιμορφώσεις

16ο Συνέδριο Συνδέσμου Βιολόγων ΟΕΛΜΕΚ

10 Μαρτίου 2020
16ο Συνέδριο Συνδέσμου Βιολόγων ΟΕΛΜΕΚ

Το 16ο Επιστημονικό-Επιμορφωτικό Συνέδριο του Συνδέσμου Βιολόγων ΟΕΛΜΕΚ, με θέμα: ¨ ΤΟ ΚΥΤΤΑΡΟ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ¨ που θα γίνει το Σάββατο 4 Απριλίου 2020 από τις 3.00μ.μ. - 7.30μ.μ. σε αίθουσα του κτηρίου Συμβουλίου- Συγκλήτου, του Πανεπιστημίου Κύπρου, στη Λευκωσία. Το πρόγραμμα ΕΔΩ

Ομάδα Εργασίας Φοιτητών

  • Σακχαρώδης Διαβήτης

    Σακχαρώδης Διαβήτης Σακχαρώδης Διαβήτης Συγγραφέας: Klaus Dugi Μετάφραση από: Γρηγοριάδη Σωκράτη (Grigoriadis Sokratis) – Βιολόγο, Μεταπτυχιακό Φοιτητή, Ιατρική Σχολή - ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Diabetes mellitus' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η συχνότητα εμφάνισης του διαβήτη αυξάνεται, τόσο στον ανεπτυγμένο όσο και στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Ο Klaus Dugi, Καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Χαϊδελβέργης της Γερμανίας, πραγματεύεται τα Read More
  • Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης

    Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Ανακαλύπτοντας τη δράση της ουρεάσης Συγγραφέας: Anna Lorenc Μετάφραση από: Μαρίνα-Σαββίνα Τσατσαλίδη (Marina-Savvina Tsatsalidi) – Φοιτήτρια Φαρμακευτικής, ΕΚΠΑ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Investigating the action of urease' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ). Η Anna Lorenc του Volvox project εξηγεί τη σημασία του ενζύμου ουρεάση και παρουσιάζει ένα πρωτόκολλο για την αναπαράσταση της δράσης του στην τάξη. Read More
  • Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα

    Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Εξέλιξη εν δράσει: παθογόνα Συγγραφέας: Jarek Bryk Μετάφραση από: Ντέα-Αλεξάνδρα Λάγκι (Ntea-Alexandra Lagki) - Φοιτήτρια Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής, ΔΠΘ και Παναγιώτη Κ. Στασινάκη (Panagiotis K. Stasinakis) - Εκπαιδευτικός, Βιολόγος, MEd, PhD, Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (PanHellenic Union of Bioscientists). (Πρόκειται για του άρθρο 'Evolution in action: pathogens' του Scienceinschool, έχει δοθεί άδεια για μετάφραση και δημοσίευση από την ΠΕΒ) Προτάσεις κριτή (ηλικία/θέμα): κάτω από 11, 11-14, 14-16, 16-19 / Εξέλιξη, Γενετική, Πληθυσμιακή γενετική, Φύση της επιστήμης Οι παθογόνοι οργανισμοί, οι οποίοι απειλούν την Read More
  • 1
  • 2